10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Заев- Испишавме историја -влегуваме во НАТО седнуваме на иста маса со големите...

Заев- Испишавме историја -влегуваме во НАТО седнуваме на иста маса со големите сили

Translate (Eng):[gtranslate]

Со ова, сите 30 земји членки го ратификуваа Протоколот, Северна Македонија и официјално станува 30-та земја членка на најголемиот и најважен воено-безбедносен сојуз во светот.

Нашето знаме ќе се вее пред седиштето на НАТО, седнуваме на иста маса со развиенот западен свет, нашиот глас ќе биде рамноправен со гласовите на најмоќните држави.

Членството во НАТО значи безбедност, сигурни граници, но и подобар животен стандард.

РЕКЛАМА

Една од двете стратешки цели на генерации наши граѓани е остварена, затоа ќе продолжиме уште попосветено и помотивирано во остварување и на другата стратешка цел – прво преговори, па членство во ЕУ.

Солидарноста и заедништвото се најсилното оружје од справување со било каква опасност.

Здравјето пред сѐ, ќе се издигнеме уште повеќе и ќе успееме уште повеќе!

Зоран Заев

- Реклами -