13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Ако ги ocyдат новинарите Момироски и Милосављевиќ, јас лично ќе ги...

Пендаровски: Ако ги ocyдат новинарите Момироски и Милосављевиќ, јас лично ќе ги помилувам !!

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, запрашан за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнување и обвинувањата против новинарите Горан Момироски и Драган Милосављевиќ, изјави дека е запознаен за случајот, и дека добил уверување дека некои од изнесените ставови имаат елемент на државна тајна.

„Прво, никогаш не сум одобрувал државен орган да тужи новинар. Никогаш. Меѓутоа, луѓето во агенцијата ме убедија дека таму постојат наводи дека наводно, таму, со тие известувања на новинарите, се пробиени службени државни тајни. Не знам дали е точно, судот нека утврди. Прво, не сум да се тужат, второ, ако стварно го направиле ова, не е добро бидејќи може да се поткопа националната безбедност. Трето, ако судот утврди дека на вистина не се виновни, за нив ќе биде пособро да речат еве, беспредметно бевме изложени на политички притисок од Агенцијата. Тогаш ние ќе се свртиме према Агенцијата и ќе речеме зашто ова сте го направиле кога не пробиле никаква државна тајна“, вели Пендаровски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...