7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедончето никако не се опаметува: Скопјани си прават пикник во парковите, полицијата...

Македончето никако не се опаметува: Скопјани си прават пикник во парковите, полицијата ги брка…

Полицијата денеска патролира низ Градскиот парк во Скопје и ги брка групите кои се собираат. Според препораките и мерките на Владата за да се спречи понатамошно ширење на коронавирусот, граѓаните треба да седат дома и да не се групираат.

„Не е време за пикник“, им рекоа полицајците на група млади луѓе кои поставија лулашка во тревата во паркот. Ги бркаа и луѓето кои седеа на клупите во паркот.

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска кажа дека досега се поднесени вкупно 24 кривични пријави против 29 лица, помал дел од нив по основ на членот 205 од Кривичниот законик ‘пренесување на заразна болест‘, а повеќето по основ на член 206 ‘непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, како и три известувања до Обвинителството, а се однесуваат на член 206 од Кривичниот законик.

SDK.MK

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...