14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Свет Трогателно: Италија ја надмина Кина во бројот на почината од коронавирус.

Трогателно: Италија ја надмина Кина во бројот на почината од коронавирус.

Translate (Eng):[gtranslate]

талија ја надмина Кина во бројот на починати од коронавирусот откако во последните 24 часа имало уште 427 мртви. Втор ден по ред, бројката починати во Италија е поголема од 400 откако вчера биле рекордни 475.

Вкупната бројка починати во Италија се искачи на 3.405, додека во Кина, од каде што заразата се прошири низ цел свет, досега се 3.245.

Меѓу жртвите се и петмина лекари во Ломбардија, со што бројката починати здравствени работници се зголеми на 13.

РЕКЛАМА

„Очајнички ни требаат лекари и медицински сестри, како и заштитна опрема“, изјави директорот на болницата во Бергамо Стефано Фаџуоли.

Во Италија има и 5.322 новозаразени, а вкупно 41.035.

Премиерот Џузепе Конте веќе најави дека националниот карантин ќе биде продолжен и после 25 март.

сдк.мк

- Реклами -