6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветУште една голема радост кај спасувачите:Малиот Осман спасен по 260 часа поминати...

Уште една голема радост кај спасувачите:Малиот Осман спасен по 260 часа поминати под урнатините

Дванаесетгодишно момче беше спасено од урнатините на зграда во Антакија, провинцијата Хатај, 260 часа по разорните земјотреси што минатата недела ги погодија јужните провинции на Турција.

Екипите за пребарување и спасување под урнатините на зградата во населбата Екинци го извлекоа странскиот државјанин Осман Халебија.

Момчето било извлечено живо од урнатините по цели 260 часа, односно речиси единаесет дена по разорниот земјотрес.

„Слушањето на неговиот глас ги развесели сите. Тоа беше извор на надеж за нас“, рече член на спсувачката екипа во изјава за медиумите.

По спасувачката акција, повреденото момче со возило на Брза помош било пренесено во болница, пишува агенцијата „Анадолија“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...