11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаКрушево: Не турале сол за да не ги оштетат бекатон плочките, а...

Крушево: Не турале сол за да не ги оштетат бекатон плочките, а човек лежел беспомошно на мразот – брзата помош едвај стигнала до него

Фејсбук статус на Алекс Пупи Стефановски, лекар во ЈЗУ Здравствен дом Крушево.

Апел до надлежните во о. Крушево. Иако во изминатиов период се изнаслушавме дека сме ваква, таква, дестинација. Да ве известам дека оваа вечер екипата на ИМП – Крушево, имаше повик на улицата која е на сликите,за паднато лице.

Ние како екипа немавме можност да стигнеме до местото бидејки цела улица беше со мраз, лицето безпомошно лежеше на мразот, за на крај да моравме да побараме чорапи од куќата во близина, да ставиме над нашите чизми и да фрлиме неколку лопати земја, за да стигнеме до лицето, имајќи предвид дека требаше да ја застанеме носилката и потоа да го однесиме до комбето, незнам ова како ви звучи, но жално е.

Од луѓето кои излегоа да ни помогнат слушнавме дека неколку пати било апелирано да се фрли сол но им било одговорено дека ќе се оштетат бехатон коцките, зарем човечкиот живот е поефтин од коцките, кои може да се заменат.

По оваа улица може само да се лета, но не и да се оди.Ако планиравте утре да ја посолите улицата, касно е. Човекот е веќе во болница. Но на неговото место можеше да биди секој од нас.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...