22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаАвстралијаИнтервју- Симеон Георгиевски Бричот -Радио водител и основач на Преспа Фест...

Интервју- Симеон Георгиевски Бричот -Радио водител и основач на Преспа Фест во Сиднеј

Симеон Георгиевски-Бричот е еден од доаените на македонската естрада во Австралија и едно од најпонатите лица во македонската задница и пошироко . Тој е водител на 4 македонски радио програми и е основач и организатор на популарниот Преспа Фест 

Кој по ред преспа фест беше овој ?

ПО 18 ПАТ ГО ПРАВЕВ СЕКОЈА ГОДИНА БЕШЕ УСПЕШЕН БЛАГОДАРЕНИЕ НА СЛУШАТЕЛИТЕ КОИ ГИ СЛУШААТ МОИТЕ ЧЕТИРИ РАДИО ПРОГРАМИ ИСТО И НА ЛОЈАЛНИТЕ ПЕАЈЧИ ОД СИДНЕЈ И ВОЛОНГОНГ . НАЈ ЛОАЈЛНИ ОД НИВ СЕ ПЕТКО ЧАВКОСКИ, ЃОКО ЃОРЃИЕВ ,БРАНКО КИШ ,ЛЕВКО БЛАЖЕСКИ КОЈ ЧЕСТО САКАЛ ДА МИ ПОМОГНЕ ВИНЦ ПАНОВ, ВИКИ КОСТАДИНОСКА, СОЊА ДИНАМИТ , ВЕСНА СТАМЕНКОСКА, БЛАГОЈА КАЈМАКОСКИ , ЛЕНЧЕ НАУМОВСКА И ДР

Отворање на Преспа Фест заедно со сопругата  Вера Георгиевска 

Вие сте долги години радио водител а пред тоа естраден уметник а многу сте почитуван од македонската естрада – кажете нешто повеќе за себе за естрадата ?

ЈАС ДОЈДОВ КАКО ПРОФЕСИОНАЛСКИ КАФАНСКИ МУЗИЧАР . СО САМОТО ПРИСТИГНУВАЊЕ ВО АВСТРАЛИЈА ИСТИОТ ДЕН ПОЧНАВ ДА СВИРАМ ВО РЕСТОРАНТОТ ПАРИС ИВО КЛУБОТ ЕВРОПА ВО ТОА ВРЕМЕ БЕШЕ ЈУГОСЛАВИЈА . СЕКОЈА НЕДЕЛА ИМАШЕ ЈУ КОНЦЕРТИ. ИМАВ МНОГУ ДОБРА ХАРМОНИКА ШТО МИ ОВОЗМОЖИ ДА СВИРАМ ЗА ТОЗОВАЦ, МИРОСЛАВ ИЛИЌ ,МЕХО ПУЗИЧ, АНГЕЛ ДИМОВ ,НЕДЕЛКО БИЛКИЧ КАКО И ТОМА ЗДРАВКОВИЌ , КЕНАН ТАИРОВСКИ И ДРУГИ
ОД МАКЕДОНСКАТА ЕСТРАДА МОЕТО ЛИЧНО ИСКУСТВО Е СО ВОЈО СТОАНОСКИ, ПЕТАР НЕЧОВСКИ, ГИ ЗЕДОВ ВО КАФАНА КАДЕ СЕ ПЕЕА САМО ЈУГОСЛОВЕНСКИ ПЕСНИ НА ВРЕМЕТО . ЈАС СО НИВ ПМИНУВАВ ДЕНОВИ ДА ГИ УЧАМ ОД КОЈ ТОН ДА ПЕАТ А ТИЕ  СЕКОГАШ ГИ СЛУШАА МОИТЕ СОВЕТИ .
ИМАМ СВИРЕНО СО НАУМ БУРНАЗ , ВАСКА ИЛИЕВА , САРИЕСКИ , ВИОЛЕТА КОСТОВСКА , ПА СО ЖИВКО ДУЕВ НАЈГОЛЕМ ПЕАШ МУЗИЦАР КЛАРИНТИСТ , ПА ВЕВКИ ЧАПЧЕ И ДОСТА ДРУГИ .

 

Од деновите на Ју и  Македонската естрада 

Што после музиката 

ОД КОГА ЗАВРШИВ СО МУЗИКА ПОЧНАВ ДА СЕ ИНТЕРЕСИРАМ ЗА МЕСНАТА ИНДУСТРИЈА ЗАВРШИВ ШКОЛО ВО ГРАНВИЛИ ОТВОРИВ СВОЈА КАСАПНИЦА ВО ПЕТЕРШЕМ АМА ТОА ВРЕМЕ СЕШТЕ ПОСТОЕШЕ ЈУГОСЛАВИЈА ПА ОД СЕКАДЕ ДОАЃАА КАЈ МЕНЕ. ЈА ИМАВ НАЈ ДОБРАТА РЕЦЕПТА ЗА КЕБАПИ И МАКЕДОНСКИ ДОМАШНИ КОЛБАСИ. НЕМОЖЕВ САМ ДА ПРЕСТИГНАМ И СЕ ЗДРУЖИВ СО ЕДЕН ИТАЛИЈАН КАКО ПАРТНЕР. СЕ ДОГОВОРИМЕ ШТО ЈАС ЗНАМ ШТО ТОЈ И ТАА КАСАПНИЦА И ПРЕРАСНА ВО ФАБРИКА – ПИНОСДОЛЧЕВИТА. ТУКА СЕ ПРАВАТ КЕБАПИ ПОСЕБНО ЗА СПОРТСКИОТ ЦЕНТАР ИЛИНДЕН ПА КОЛБАСИТЕ НИЗ ПРОДАВНИЦИ ДО СЕКАДЕ НИЗ ПРОДАВНИЦИ.

Радио програми 
СЕГА КАКОШТО СИТЕ ЗНААТ ИМАМ ЧЕТИРИ РАДИО ПРОГРАМИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК КАДЕ СЕ ПРОМОВИРА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА , СЕ ЧИТААТ НАЈНОВИ ВЕСТИ , ХУМОР САТИРА И СЕ ВКЛУЧУВААТ СЛУШАТЕЛИ ВО ЖИВО

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...