18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедонската амбасада на терен- Во посета на стари и изнемоштени лица за...

Македонската амбасада на терен- Во посета на стари и изнемоштени лица за апликација за патни исправи

Македонската амбасада и конзулат изминатиот викенд го поминаа работно . Амбасадорката на Република Македонија Н. Е Билјана Стефановска и господинот Али Алиевски од македонскиот конзулат во Мелбурн за викендот допатуваа во Сиднеј. Целта на патувањето беше работна средба со македонските државјани кои живеат во Сиднеј и околината .
За време на викендот имаа закажано средби со повеќе македонци кои имаа потреба од нови патни исправи , продолжување на старите , заверка на документи ,државјанства и друго . За оваа иницијатива туристичката агенција Брага травел одстапи дел од своите простории.    Повеќето граѓани завршија работа со исклучок на неколку со кои имаше некои административни и технички проблеми.

За патни исправи беа фотографирани 78 македонски државјани.

Во неделата доцна попладнето екипата излезе на терен во посета на стари и изнемоштени лица кои не беа во состојба да дојдат на закажаното место. Излегувањето на терен не е лесна работа заради габаритната опрема која треба да се носи и да се намести .

Оваа иницијатива на македонската амбасада и конзулат е за поздравување и пофалба.

 

Од лево – Зора Анастасовска апликант за патна исправа , амбасадорот Н.Е Билјана Стефановска и г-н Али Алиевски од македонскиот конзулат во Мелбурн

 

Потпишување на документи

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...