24 C
Ohrid
понеделник, септември 21, 2020
Почетна Македонија Втора жртва од коронавирус во Македонија – почина 63 годишен маж!

Втора жртва од коронавирус во Македонија – почина 63 годишен маж!

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент заболен од коронавирус.

Се работи за маж на 63-годишна возраст од Дебар, кај кого дошло до нагло влошување на состојбата.

Пациентот е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби на 17 март, без зголемена температура, но со наод на белите дробови и бил зависен од кислород. Во текот на ноќта нагло се влошува неговата состојба, веднаш е интубиран, ставен на респираторна машина, но во неколку часа неговата состојба дополнително се влошила и пациентот починал. Пациентот немал позната историја на коморбидитет, стои во соопштението.

РЕКЛАМА

Ова е втора жртва на коронавирусот во земјава, по 57-годишната жена од Куманово, која почина вчера.

 

- Реклами -