21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаболените од корона вирус во Охрид се лечат во домашни услови (телефонски)

Заболените од корона вирус во Охрид се лечат во домашни услови (телефонски)

Двајцата охриѓани кај кои е потврдено постоењето на вирусот Ковид 19 се наоѓаат на домашно лекување. Тие засега се со лесна клиничка слика и не се сместени во болнички оддел при инфективното одделение, информираат од ЈЗУ Општа болница. Од Центарот за јавно здравје посочуваат дека инфектолозите од општа болница телефонски контактираат два пати во текот на денот со заболените и го следат текот на нивната здравствена состојба.
Славица Малеска Стојадиновиќ, директор на ЈЗУ Општа болница за ТВМ Телевизија информира дека нивната установа постапила по насоките и препораките од Министерство за здравство. Изготвиле насоки и препораки за постапување со сомнителни пациенти заболени од корона вирусот. Доколку се јават лица заболени од Ковид 19 со потешка клиничка слика тие ќе бидат сместени на инфективното одделение во кое е обезбеден простор и соодветна опрема за постапување. Обезбедени се заштитна опрема за лекарите и медицинските сестри. Во овие моменти болницата има доволно маски, ракавици и заштитни скафандери. Болницата располага и со две респираторни машини сместени во одделот за Анестезија и Реанимација. Од ЈЗУ Општа болница инфомираат дека болничката лабораторија нормално функционира.

Од утрово, пак пациентите кои треба да ги прават контролните прегледи за тромботестовите во охридската РЕ која работи во рамките на Институт за Трансфузиологија Скопје се преупатуваат во Служба за трансфузиона медицина во Завод за нефрологија Струга. Од таму пациентите добиваат информации дека се третираат само итните случаи, додека хроничните треба да продлжат со веќе препишаната терапија. Нашите обиди да воспоставиме контакт со Институот во Скопје и да дознаеме зошто охридската работна единица за трансфузиологија не работи останаа безуспешни.

тв.мики

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...