22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаТекстилните работници и работнички веднаш да бидат пуштени од работа – изолацијата...

Текстилните работници и работнички веднаш да бидат пуштени од работа – изолацијата во спротивно нема никаков ефект

До порталот think.mk пристигнала порака од читател од Делчево кој испраќа порака како што вели до сопствениците на фабриките кои уште работат под полна пареа:

Ви пишувам бидејќи сум загрижен пред се за здравјето на моите најблиски, но потоа и за сите други личности односно поради тоа што сите ние мораме да упатиме апел да се почитуваат препораките и одлуките на Владата, со цел подобро да се заштитиме и да се справиме во борбата против коронавирусот.

Имено, во нашиот град Делчево поточно во нашите текстилни фабрики (можеби постојат исклучоци) работниците и работничките уште одат на работа со извршување на својата работна обврска од 7 часот наутро па се до 15:00 часот. Како што ви пративме пред некој ден, после работа истите заминуваат да извадат пари, по што се прават големи гужви пред банките, банкоматите, но и пред самите маркети. Со тоа директно се загрозува здравјето на сите граѓани односно жители на град Делчево. Не можам да разберам која е логиката на изолација или самоизолација доколку еве некого од семејството кој комуницира со таа личност секојдневно излегува од својот дом и комуницира со други лица, на работа, по маркети и слично?

Упатувам сериозен апел до институциите – не си играјте играчки! Да се стави веднаш забрана за функционирање на ваквите фабрики бидејќи во нив работат стотици, илјадници работници и работнички кои секојдневно комуницираат едни со други, а потоа заминуваат од работа и своето комуницирање го продолжуваат со луѓе од потесното семејство, но и роднини и соседи.

Време е да покажеме зрелост, бидејќи после може да биде доцна!

think.mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...