22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Денес во 17:30 часот, Македонија станува полноправна членка во НАТО.

Денес во 17:30 часот, Македонија станува полноправна членка во НАТО.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот Стево Пендаровски преку видео-обраќање информираше дека денеска во 17,30 часот по македонско време нашата земја ќе стане 30-та членка на НАТО.

„Официјалниот прием ќе биде денеска во 11.30 часот по американско време во Вашингтон, во главниот град на САД. Иако поради тешкиот период низ кој поминуваме, не можеме да се израдуваме и да ги одбележиме овие настани како што доликува, сепак станува збор за успеси кои речиси по три децении независност ја потврдуваат македонската безбедност и ја гарантираат нашата иднина“ – вели во своето обраќање Пендаровски.

Фокус

РЕКЛАМА
- Реклами -