5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Свет Во Вухан докторите не оделе по 8-9 часа во веце, дел од...

Во Вухан докторите не оделе по 8-9 часа во веце, дел од нив носеле и памперси со цел да спасат што повеќе луѓе.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Вухан докторите не оделе по 8-9 часа во тоалет, секој доктор имал по 400 пациенти во еден ден, можеби нема да ви се верува но многумина од лекарите носеле и памерси со цел се што повеќе луѓе да бидат спасени. Но во Македонија се уште не ја сфаќаат сериозно работата па прашуваат како ќе ги шетале кучињата за време на полицискиот час.Image

Лекарите и медицинските сестри кои, во Вухан, беа на првата линија, се бореа со неведливиот непријател со корорнарна пареа, практично не се прекина со работа за време на пикот. Тешко беше да се справиме, вели медицинскиот персонал, многу од нас со денови не беа дома, пренесува АФП.Image

Докторите беа исцрпени. Еден од нив, на пример, работи во клиника која прима 400 пациенти во рок од осум часа. Многумина се занимаваа со пациенти кои умираа многу брзо и не успеа ги спасат – вели лекарот, додавајќи дека тие биле по голем притисок што во болницата имало и психолошки надзор за медицинскиот персонал.

РЕКЛАМА

Многу жители на Вухан беа загрижени, изјави лекар од локална клиника, додавајќи дека некои се премногу се плашале да ги напуштат своите домови.

Ризиците со кои се соочуваше медицинскиот персонал повторно излегоа на виделина откако Ли Венлианг, доктор-свиркач во Вухан, почина од коротација на вирусот повеќе од еден месец откако првиот обид за алармирање на колегите за нов САРС-вирус “.

Неговата смрт предизвика спасение од гневот и гневот на кинеските социјални медиуми, а десет академици во Вухан испратија отворено писмо во кое се повикуваа на политичка реформа и слободен говор.

- Реклами -