23.3 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Д-р Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Д-р Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Translate (Eng):[gtranslate]

Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е во тоа што последниот се стекнал со слава. Тој ги има сите знаци што треба да се припишат на вообичаена инфекција во воздухот.

Ова за бугарската Нова Тв го коментира д-р Емануил Најденов, неврохирург во Универзитетската болница „Св.Иван Рилски“.

Според него, бројот на смртни случаи како резултат на сезонски грип е 24.981 луѓе за сезоната 2016-2017 година во Италија. Во моментов, жртвите на коронавирусот се помалку, тврди тој.

РЕКЛАМА

Додава дека многу од луѓето во рок од месец дена ќе се заразат со вирусот.

- Реклами -