СЗО ги прогласи мајмунските сипаници за глобална вонредна состојба

Светската здравствена организација ја прогласи епидемијата на мајмунски сипаници за глобална здравствена вонредна состојба. Овој став е изграден на крајот од вториот состанок на Комитетот за итни случаи на вируси на СЗО. Досега во 75 земји од светот се пријавени повеќе од 16.000 случаи на мајмунски сипаници, соопшти генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус. Во моментов во светот има само уште две вакви здравствени итни состојби – пандемијата на коронавирусот и континуираните напори за искоренување на полиото.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here