22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветЗа Србија помош дури од Емиратите, за Македонија помош од никаде... (Видео)

За Србија помош дури од Емиратите, за Македонија помош од никаде… (Видео)

 

Додека Македонија мака мачи со битката за Ковид-19, во Србија пристигнува помош дури од Емигратите.

Како што е соопштено од страна на РТС во првиот дел од донацијата на ОАЕ е 13.750 и 15.000 болница заштитни одела, ракавици 500.000, 30.000 на средства за заштита на чевли, 20.000 маски, 6000 антисептици, вкупно 10 тони помош.

Во вториот дел од грантот, Обединетите Арапски Емирати ќе и испрати на Србија респиратори.

На аеродромот ги пречека министерот за одбрана, Александар Вулин, министер за здравство Златибор Лончар, ОАЕ амбасадор во Србија, други српски официјални претставници и дипломати од Обединетите Арапски Емирати.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...