7.3 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Свет За Србија помош дури од Емиратите, за Македонија помош од никаде... (Видео)

За Србија помош дури од Емиратите, за Македонија помош од никаде… (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Додека Македонија мака мачи со битката за Ковид-19, во Србија пристигнува помош дури од Емигратите.

Како што е соопштено од страна на РТС во првиот дел од донацијата на ОАЕ е 13.750 и 15.000 болница заштитни одела, ракавици 500.000, 30.000 на средства за заштита на чевли, 20.000 маски, 6000 антисептици, вкупно 10 тони помош.

РЕКЛАМА

Во вториот дел од грантот, Обединетите Арапски Емирати ќе и испрати на Србија респиратори.

На аеродромот ги пречека министерот за одбрана, Александар Вулин, министер за здравство Златибор Лончар, ОАЕ амбасадор во Србија, други српски официјални претставници и дипломати од Обединетите Арапски Емирати.

- Реклами -