10 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Свет Во оваа земја забрането е да се зборува за коронавирусот и исто...

Во оваа земја забрането е да се зборува за коронавирусот и исто така имаат забрана за носење маски.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Туркменистан нема инфицирани луѓе со новиот корона вирус.

Властите во Туркменистан го забранија во употребата зборот „корона вирус“ и го исклучија од секојдневниот говор, со цел да ги скријат информациите за пандемијата, соопшти невладината организација Репортери без граници.

Според Репортери без граници на сите медиуми им се забрането да го употребуваат зборот „корона вирус“, а исто така терминот е исфрлен од сите официјални брошури, што Министерството за здравство на Туркменистан ги подели во училиштата, болниците и другите државни институции.

РЕКЛАМА

Граѓаните кои надвор се движат со маски и зборуваат за пандемијата на Ковид-19 ризикуваат да бидат уапсени и да платат парична казна.

Претходно, претседателот на Туркменистан, Гурбанбугли Бердимухамедов ги посоветува граѓаните да се лекуваат со народниот лек односно со растението див седеф (Peganum harmala). Тој наредил растението да се користи за дезинфекција на јавните меставо државата.

 

- Реклами -