2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија Во Куманово целосна забрана за движење за време на викендот

Во Куманово целосна забрана за движење за време на викендот

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на викенд, почнувајќи од 21 часот во вечерва (петок) до 5 часот во понеделник.

Во работните денови, од понеделник до петок, забраната важи секој ден во периодот од 16 до 5 часот.

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на атарот на кумановските села, исклучиво за работни потреби.

РЕКЛАМА

Оваа одлука на Владата следува откако денеска беше соопштено дека заболени со коронавирус се 11 доктори од тамошната болница, а исто така од новозаразените 46 лица за кои беше информирано денеска, половината, односно 23 се од Куманово.

- Реклами -