6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОливер Спасовски со апел до работниците: Не потпишувајте спогодби за отказ

Оливер Спасовски со апел до работниците: Не потпишувајте спогодби за отказ

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски испрати апел до работниците да не потпишуваат спогодби за отпуштање од работа, а на работодавачите им порача да бидат солидарни и да понесат дел од товарот.

-Во оваа ситуација државата многу им помага на работниците, прави сè што е можно да ги задржат работните места, ама мора и работниците сами на себе да си помогнат. Најмалку што можат да направат е да не потпишуваат спогодбени откази. Има Закон за работни односи кој ги штити и постојат две опции врз основа на кои тие можат да бидат надвор од работните места, да не одат на работа, а да користат придобивки од Законот. Дали е тоа 70 или 50 проценти од платата зависи од критериумот што ќе се земе предвид. Ако е за економска неактивност, се исплаќа 70 проценти, ако е за виша сила се исплаќа 50 проценти од платата, рече Спасовски.

Тој не кажа колку точно работнции се отпуштени од почетокот на кризата, но вели дека газдите во оваа криза треба да бидат свесни дека секој треба да изгуби нешто од оваа криза, а не да размислуваат да добијат од неа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...