30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаВработените во македонските болници бараат заштитни маски, капи, и.т.н. Ова се само...

Вработените во македонските болници бараат заштитни маски, капи, и.т.н. Ова се само дел од повиците за помош.

Дали има некој да донира маски за поликлиника Јане Сандански? Струмичка болница бара капи… Ова се само дел од повиците на социјалните мрежи преку кои вработени во здравството бараат помош, донации за заштита при нивната работа додека се борат со корона вирусот. Медицински персонал буквално од цела Македонија бара помош од различни организации за донирање на заштитни маски, ракавици, скафандери, капи и каљачи наместо сето тоа да им биде обезбедено од државата и Министерството за здравство.

Извор: република

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...