Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко Лабуништа почина на инфективно, тројца излекувани а во Куманово најкритично

Во период од 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство.

По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 до денес во нашава земја изнесува 555 лица. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 се регистрирани во:

Скопје – 235

Куманово -114

Дебар – 49

Штип-19

Прилеп –33

Тетово – 29

Струга – 24

Велес – 10

Битола – 6

Охрид – 3

Кавадарци –2

Гостивар – 4

Гевглелија – 4

Струмица – 2

Крива Паланка- 2

Радовиш -3

Крушево – 2

Кочани – 14

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63-годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here