7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Дали на Охрид му се заканува опасност? Жители од Дебар и Центар...

Дали на Охрид му се заканува опасност? Жители од Дебар и Центар Жупа сопрени кај Подомоље.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во возилото имало 4 возрасни и 2 малолетни лица.

Вчера во 13.00 часот, на контролниот полициски пункт кај охридското село Подмолје, во насока кон Охрид, сопрен е патнички автомобил „голф“, со охридски регистарски ознаки, управуван од С.М.(26) од дебарското село Отишани. Во возилото како сопатници беа О.И.(29), К.Н. (20), со две малолетни лица, сите од селото Долгаш, општина Центар Жупа, како и А.Џ. (20) од дебарското село Џепиште. Како е можно возилото со патниците да се најде пред Охрид испитува полицијата.
Како што информира Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид „ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, предвидено во членот 206 од Казнениот законик, а по претходна консултација со Основното јавно обвинителство Охрид, лицата се задржани и запознат е Судија за деца при Основниот суд Охрид и Центарот за социјални работи, чиј претставник се вклучи во работата со малолетните лица.

– Дополнително, извршено е запознавање на Центарот за јавно здравје по што, возилото со сите лица, под полициска придружба се спроведени до зоната за карантин во Дебар. По документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок“, изјави портпаролот Димоски.

РЕКЛАМА
- Реклами -