7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаСветБил Гејтс вложи 125 милиони долари за да се пронајде лек против...

Бил Гејтс вложи 125 милиони долари за да се пронајде лек против коронавирусот

Фондацијата на Бил Гејтс е подготвена да вложи големи пари во наоѓање на лек против коронавирусот.

Милијардерот во една емисија пред неколку дена објави дека неговата фондација планира вложување во седум фабрики кои работат на пронаѓање на вакцина против коронавирусот.

Гејтс објани дека, иако „неколку милијарди“ долари би можеле да отидав во „неповрат“ клучно е да се работи на сигурноста и ефикасноста за да не се губи драгоцено време.

Неколку милијарди во оваа ситуација во која се трошат многу пари економски се исплати. Секој месец е важен, рече Гејтс, мислејќи на трошоците на САД.

Минатиот месец, фондацијата веќе објави дека ќе вложи 125 милиони долари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...