30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Свет Бил Гејтс вложи 125 милиони долари за да се пронајде лек против...

Бил Гејтс вложи 125 милиони долари за да се пронајде лек против коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Фондацијата на Бил Гејтс е подготвена да вложи големи пари во наоѓање на лек против коронавирусот.

Милијардерот во една емисија пред неколку дена објави дека неговата фондација планира вложување во седум фабрики кои работат на пронаѓање на вакцина против коронавирусот.

Гејтс објани дека, иако „неколку милијарди“ долари би можеле да отидав во „неповрат“ клучно е да се работи на сигурноста и ефикасноста за да не се губи драгоцено време.

РЕКЛАМА

Неколку милијарди во оваа ситуација во која се трошат многу пари економски се исплати. Секој месец е важен, рече Гејтс, мислејќи на трошоците на САД.

Минатиот месец, фондацијата веќе објави дека ќе вложи 125 милиони долари.

- Реклами -