5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Колкави се шансите да оздравете од Корона во Македонија: До сега има...

Колкави се шансите да оздравете од Корона во Македонија: До сега има 30 починати 37 излекувани, и 617 други кои се лекуваат. !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Три лица починаа, седуммина се излекуваа, а 18 се новозаболени од коронавирус, се последните податоци за изминатите 24 часа од Министерството за здравство и од Институтот за јавно здравје. Вкупно се регистрирани 617 позитивни пациенти, 37 се излекувани, 30 се починати, а активни случаи се 553. Регистрирани се 72 случаи на заболување меѓу здравствени работници. Статистички гледано до сега според излекувано и умрено процентот е лош. Но што велат од Светската здравствена организација за процентот на излечени и мртви:

Генералниот директор на Светската здравствена организација, д-р Тедрос Адан Гебрејес, вели дека сегашната стапка на смртност е 3,4%, но овој број се пресметува со делење на бројот на смртни случаи по бројот на официјално потврдени случаи. Знаеме дека има многу поблаги случаи кај луѓе кои воопшто не доаѓаат во болница и не се тестираат и не се вклучени во овие статистики, што значително би ја намалило смртноста.

Стапката на смртност е највисока кај постарите лица, додека е многу пониска кај помладите лица, иако медицинските професионалци кои лекуваат пациенти и се изложени на многу вируси се смета дека се особено изложени на ризик, без оглед на возраста.

РЕКЛАМА

Треба да се напомене дека стапката на смртност не кажува колку човек веројатно ќе умре од коронавирус. Дури и меѓу оние над 80, 90% ќе закрепнат.

Денеска на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починааа две лица од Куманово, 73-годишен пациент и 27-годишна родилка, која на 30 март роди недоносено машко бебе. Бебето е негативно на коронавирус и е на интензивна нега во добра состојба, под постојан надзор на Клиниката за гинекологија и акушерство. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице, странски државјанин на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис кој вчера потврдил присуство на вирусот.

„Кај починатото лице од Куманово се присутни симптоми на заболувањето, коморбидитети и бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести. Странскиот државјанин е со престој во државата во период од 4 месеци“, стои во статистиката на Институтот за јавно здравје.

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома, објави првично Министерството, за доцна попладнево да ја дополни веста дека се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од КОВИД-19, кои со лесна слика на болеста беа на домашно лекување, а под постојан надзор на лекарскиот тим од болницата во Штип.

- Реклами -