17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаСе влошува состојбата на родилката од Куманово, Битола регионален центар за Корона

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, Битола регионален центар за Корона

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека на Инфективната клиника во последниве 24 часа се примени четворица пациенти, со што на клиниката сега има 67 пациенти. Од нив, шестмина се на механичка вентилација, а 12 се во потешка состојба.

„Има влошување на состојбата кај родилката од Куманово, таа е се уште респираторно самостојна, но има значајно полоша клиничка слика и радиографски наод на белите дробови“, рече тој.

Во Градската болница „8 Септември“ хоспитализирани се 19 пациенти, од кои тројца се на респираторни машини, а девет се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола, кој сега функционира како регионален центар, префрлени се сите пациенти од Охрид, бидејќи, како што рече Филипче, таму има добра инфраструктура и зградата на инфективното одделение е физички одделена од останатите.

Во Штип се сместени четворица пациенти, од кои еден е со средно тешка и тројца со лесно клиничка слика.

Во последниве 24 часа детектирани се 29 нови случаи и во овој период има пет смртни случаи во земјава како последица на коронавирусот. Во овој период, направени биле 386 тестови.

Досега во земјава извршени се вкупно 5 879 тестирања. Вкупната бројка на заболени изнесува 599, од кои 30 се излечени, а има 26 смртни случаи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...