28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗатвореник починал од срцев удар, после смртта утврдиле дека е позитивен на...

Затвореник починал од срцев удар, после смртта утврдиле дека е позитивен на Ковид-19

Министерот Венко Филипче соопшти дека еден притвореник во затворот во Шутка починал од срцен удар, но тестот потоа покажал дека бил заболен од корона вирус.

Во затворот се преземаат мерки за да се спречи ширењето на епидемијата.

Според министерот, кога бил примен во затворот на 8 март, притвореникот немал симптоми, но подоцна, откако починал, брисот се покажал позитивен на коронавирусот.Во тек се епидемиолошки анкети на сите оние што биле во близок контакт со него и резултатите ќе бидат објавени по завршените анализи.

Филипче додаде дека ќе се чека наодот на тестовите за да се види дали ќе се преземат други мерки во затворот, т.е. да се затвори.

Во Домот за стари лица, исто така има позитивен случај на корона вирус, и земени се брисеви на сите, а инспекторатот ќе испитува како се одвила целата ситуација.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...