6 C
Ohrid
недела, април 18, 2021
Почетна Свет Снимка од дрон покажува масовна гробница во Њујорк на починати од коронавирус

Снимка од дрон покажува масовна гробница во Њујорк на починати од коронавирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Снимки од дрон покажуваат работници како закопуваат дрвени сандаци со лица починати од коронавирус во масовна гробница во Њујорк, јави денеска Би-би-си.

Островот Харт е местото на снимките. Се гледаат работници во заштитни одела како редат дрвени ковчези во длабоки канали. Ковчезите се на починати луѓе без роднини, или од семејства кои не можеле да си дозволат погреб, или се работи за стари и изнемоштени лица кои починале по домовите.

Властите во Њујорк овој остров веќе 150 години го користат како место за закопување на мртви чии роднини не се јавиле, или пак од семејства кои неможат да платат погреб за нивните блиски.

РЕКЛАМА
- Реклами -