10 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Македонија И покрај што Македонија го поминува најдолгиот полициски час денес се регистрирани...

И покрај што Македонија го поминува најдолгиот полициски час денес се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. По градови:

– Скопје 15
– Куманово 18
– Прилеп 14
– Тетово 2
– Струга 10
– Велес 6
– Битола 1
– Гостивар 1
– Кочани 1

Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица. Во изминатото деноноќие направени се 404 теста, а досега направени се вкупно 8.057 тестирања на коронавирус.

РЕКЛАМА

На инфективната клиника се примени 2 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани се 69. Од нив, 18 се на кислородна поддршка, а 8 на респираторна машина. Во ГОБ „8 септември“ примени се 9 нови пациенти, а вкупно се хоспитализирани 31 пациент, од кои 6 се на респираторна машина. Во болницата во Битола се хоспитализирани 6 пациенти. Тие се стабилни, а 1 пациент е повремено на кислородна поддршка. На домашно лекување се следат 8 пациенти со лесна клиничка слика. Во болницата во Штип е хоспитализирани 13 пациенти, а уште 13 се следат на домашно лекување.

Во земјава денеска е втор ден од целосната забрана за движење во текот на викендот, што започна во петокот во 16 часот и ќе трае до утре до 5 часот.

Ваквата мерка е воведена во обид да се намали ширењето на коронавирусот, кој до вчера однесе 34 животи и од него заболеа 827 лица.

Од забраната се изземени полицијата, армијата, здравствените работници, а таа не важи и за маркетите и рестораните кои се доставувачи на производи, како и за аптеките кои работат непречено.

Забраната како овој викенд, со која се инвестираме во сопственото, но и во колективното јавно здравје, според најавите, ќе важи и за време на претстојните верски празници.

Дежурни екипи на Државниот пазарен инспекторат вршат проверка на маркети кои работат дали имаат соодветни дозволи од кризните штабово во градовите.

- Реклами -