14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Власта почна да ги пакува клупите низ Скопје за да не седи...

Власта почна да ги пакува клупите низ Скопје за да не седи никој !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот Саша Богдановиќ на својот Фејсбук-профил информира дека се воведени нови мерки за зголемена безбедност на граѓаните и спречување од дополнително ширење на вирусот Ковид-19, а една од нив е пакување на клупите со фолија.

-Денеска спроведовме акции за затворање и забрана за користење на јавната урбана опрема на територијата на Општина Центар. Клупите за седење ќе бидат покриени и заштитени. Со овие дополнителни мерки кои ги преземаме ќе го спречиме групирањето на повеќе лица на едно место и ќе влијаеме на зголемена безбедност од дополнително ширење на вирусот. Продолжуваме интензивно и наредните денови, потенцира Богдановиќ.

Тој додаде дека оваа мерка ќе биде активна додека траат мерките и препораките од Владата.

РЕКЛАМА

Да се надеваме дека општината, а и Град Скопје, вака ќе го „спакуваат“ и натрупаното ѓубрето кое е расеано околу контејнерите низ Скопје, за да не се групираат мачките и кучињата.

- Реклами -