26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаВласта почна да ги пакува клупите низ Скопје за да не седи...

Власта почна да ги пакува клупите низ Скопје за да не седи никој !!!

Градоначалникот Саша Богдановиќ на својот Фејсбук-профил информира дека се воведени нови мерки за зголемена безбедност на граѓаните и спречување од дополнително ширење на вирусот Ковид-19, а една од нив е пакување на клупите со фолија.

-Денеска спроведовме акции за затворање и забрана за користење на јавната урбана опрема на територијата на Општина Центар. Клупите за седење ќе бидат покриени и заштитени. Со овие дополнителни мерки кои ги преземаме ќе го спречиме групирањето на повеќе лица на едно место и ќе влијаеме на зголемена безбедност од дополнително ширење на вирусот. Продолжуваме интензивно и наредните денови, потенцира Богдановиќ.

Тој додаде дека оваа мерка ќе биде активна додека траат мерките и препораките од Владата.

Да се надеваме дека општината, а и Град Скопје, вака ќе го „спакуваат“ и натрупаното ѓубрето кое е расеано околу контејнерите низ Скопје, за да не се групираат мачките и кучињата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...