6 C
Ohrid
недела, април 18, 2021
Почетна Македонија Спасовски: Ние црквите не ги затвораме, црквите ќе се отворени ама вие...

Спасовски: Ние црквите не ги затвораме, црквите ќе се отворени ама вие ќе славите Велигден дома.

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека Владата не може да ги затвори храмовите на верските заедници во државата. Овој став следува откако МПЦ соопшти дека црквите ќе бидат отворени за литургија за претстојните празници, но верниците да носат маска или шал. Спасовски апелира до граѓаните да останат дома, во кругот на семејствата, и така да го прослават Велигден.Да се почитува мерката да нема групирања и да останеме на социјална дистанца и за претстојните велигденски празници. Јас упатив порака и пред неколку дена, во која реков дека сега е моментот велигденските празници да ги прославиме дома, со нашите семејства и во духот на нашата традиција. Ние немаме одлука за затворање на верските објекти и непрактикување на верата. Тоа не може да се донесе. Во ниту една состојба, во која може да се најде државата, не може, затоа што тоа е право кое е неприкосновено. Меѓутоа, знаете дека имаме ставови, одлуки на МПЦ и ИВЗ, што се однесува на почитувањето на мерките на државата за социјална дистанца. Апелирам до граѓаните за време на празниците да останеме дома, во кругот на нашите семејства, така најбргу ќе го победиме ова зло, односно спречување на ширење на вирусот“, рече Спасовски.

РЕКЛАМА
- Реклами -