3 C
Ohrid
вторник, јануари 26, 2021
Почетна Забава (ВИДЕО) Еве како да ги избелите јајцата за Велигден

(ВИДЕО) Еве како да ги избелите јајцата за Велигден

Translate (Eng):[gtranslate]

За петнаесет минути можете да ги избелите јајцата со помош на оцет и вода.

Состојки: 20 јајца, 500 мл вода, 500 мл алкохолен оцет (9%)

Јајцата прво измијте ги. Во тенџере ставете оцет и вода, наредете измиени јајца па ставете на шпорет да се готват 10 минути. Веќе на четвртата минута ќе се појави браун пена која морате постојано да ја отстранувате.

РЕКЛАМА

Кога јајцата ќе бидат готови тргнете ги од шпорет и налијте студена вода. Со сунѓер или крпа истријте ги јајцата додека не побелат. Оставете ги да се исушат и изладат, па продолжете со бојадисување.

Деталите погледнете ги во видеото на „Шерпица“:

- Реклами -