9 C
Ohrid
понеделник, март 8, 2021
Почетна Свет Италијанска компанија предлага лежалките да се заштитени со Плексиглас ова лето.

Италијанска компанија предлага лежалките да се заштитени со Плексиглас ова лето.

Translate (Eng):[gtranslate]

Тоа значи дека плажите би можеле да бидат затворени. Но сепак има надеж, една италијаснка компанија има предлог решение- прегради од плексиглас на плажите.

Една италијанска компанија неодамна претстави провидни прегради од плексигас кои можат да се постават на плажите за луѓето да можат да уживаат на сонцето и да бидат заштитени и на безбедна дистанце од другите посетители на плажата.

Преградите се во форма на коцка, 2 метри високи и широки 4.5 метри на сите страни, во нив може да се сместат две лежалки и чадор а останува и слободно место за луѓето да се движат.

РЕКЛАМА

Компанијата „Nuova Neon“ ги претстави на јавноста концептите и напомена дека креациите се уште во фаза на дизајнирање.

Преградите нема да бидат направени од обичен плексиглас туку од специјален тип способен да блокира УВ зраци.

Но досега нема заинтересираност за овој предлог бидејќи според управителите на плажите постојат пречки за спроведување. Една од пречките се силните ветрови што понекогаш знаат да ги погодат плажите и можноста да предизвикаат опасност доколку ги оддуваат прреградите од плексиглас.

Првите примероци од плексиглас преградите се очекува да бидат направени за околу три недели.

канал5

- Реклами -