30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаБлагодарение на Европа Северна Македонија доби 5.000 маски и 12 респиратори.

Благодарение на Европа Северна Македонија доби 5.000 маски и 12 респиратори.

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, во вечерашното гостување во емисијата Топ Тема на Телма ТВ, објави дека во рамки на помошта од Европската Унија обезбедени се 12 респиратори.

„Од попладнево имаме убава информација, со помош на ЕУ се обезбедија 12 респираторни машини и 5 маски. Машините ќе бидат поделени на Клиниката за инфективни болести и на болницата ‘8-ми септември’“, рече Филипче.

Покрај овие, владата е во набавка на уште 31 респиратор.

Набавката на овие респиратори, потсети министерот, заврши и сега се очекува испораката.

Извор: 360 степени

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...