5.2 C
Ohrid
вторник, март 2, 2021
Почетна Македонија Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето.

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето.

Translate (Eng):[gtranslate]

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето.

🔹 Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 19:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро.
🔹 За лицата над 67 годишна возраст ќе биде дозволено движење секој работен ден од 05 часот наутро до 12 на пладне.
🔹 Младите лица до 18 години ќе може да излегуваат од понеделник до петок од 13:00 до 19:00 часот.

Се намалува и ограничувањето на движење за време на викендите.

РЕКЛАМА

🔹 Од сега забраната за движење за викенд ќе почнува од 15:00 часот во сабота, а ќе трае до понеделник до 05:00 часот наутро.
🔹 Во сабота, за лицата над 67 годишна возраст ќе биде дозволено движење од 05 часот наутро до 11 часот наутро.
🔹 Во сабота, младите лица до 18 години ќе може да излегуваат од 12:00 до 15:00 часот.

Повеќе детали на прес-конференцијата во 17 часот.Фотографија на Влада на Република Северна Македонија.

Фотографија на Влада на Република Северна Македонија.

- Реклами -