9 C
Ohrid
среда, април 14, 2021
Почетна Македонија Животот нема да е исти повеќе, не само во Македонија туку во...

Животот нема да е исти повеќе, не само во Македонија туку во целиот свет, спасот го гледаме само во вакцина.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето во емисијата „Топ тема“ рече вирусот нема да исчезне и оти оваа ситуација нема да заврши сега.

Појасни дека дури и сега да се намали бројот на заразени, здравствените власти очекуваат нов пик на есен, кога пак, може да се очекува и зголемен број на заразени од сезонскиот грип.

Филипче вели дека сите држави, но и Македонија се подготвуваат таа нова епидемија која би можела да се случи.

РЕКЛАМА

Преку Европската унија, набаваени се 12 респиратори и 5.000 заштитни маски, N95.

-Машините ќе бидат поделени на Инфективната болница и болницата „8 Септември“, појасни Филипче.

- Реклами -