17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаПолицијата апелира до граѓаните: Немој да не снимате или сликате додека работиме...

Полицијата апелира до граѓаните: Немој да не снимате или сликате додека работиме ќе одговарате кривично

Како Македонскиот полициски синдикат се обраќаме до сите медиуми во Република Северна Македонија (пишани и електронски медиуми, интернет портали, социјални мрежи и др.) со барање односно замолница во иднина кога се објавуваат видео материјали и фотографии на кој се гледа идентитетот на полициски службеници, без разлика дали се во униформа или во цивилна облека, како превземаат службени дејствија истите да бидат со формат и содржина со кој ќе биде заштитен идентитетот на полициските службеници, а се со цел заштита на безбедноста на самите службеници и семејствата на истите бидејќи полициските службеници работат со секаква категорија на лица.

Повод за ова обраќање се зачестените неосновани напади по социјалните мрежи и интернет портали каде се објавуваат видео снимки на кој се гледаат вработените во МВР како презвемаат службени дејствија на терен, со што сметаме дека на овој начин се врши психички притисок над вработените во Министерството, поради што може да настанат пропусти во работењето, а со тоа индиректно да биде загорзена безбедноста на државата и граѓаните од една страна, но и личната безбедност на вработените во МВР и безбедноста нивните семејства.

Исто така ги замолуваме граѓаните да се воздржат од неовластено снимање односно фотографирање на полициски службеници и постирање на таквите матријали на социјалните мрежи, со што можеби несвесно ја загрозуваат безбедноста на вработените во МВР и безбедноста на нивните семејства.

Истовремено аплелираме доколку било кој граѓанин на Република Македонија има било какво сознание за злоупотреба од вработени во МВР да го пријави до надлежните институции.

Во спротивно како синдикат цврсто ќе застанеме во заштита на нашите колеги и во иднина за секој поединечен случај на неовластено снимање и фотографирање ќе бидеме приморани да поведеме постапка со цел утврдување на одговорност кој сликал и зошто ги објавил односно споделил тие фотографии или видео матријали имајќи предвид дека станува збор за кривично дело неовластњно снимање, кое е инкриминирано во член 152 од Кривичниот законик на Македонија и кривично дело злоупотребa на лични податоци кое е инкриминирано во член 149 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...