29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонија(Видео) Заев: Поминаа три години од крвавиот 27 април, лузните уште ми...

(Видео) Заев: Поминаа три години од крвавиот 27 април, лузните уште ми се свежи и се гледаат

Сѐ уште се свежи сеќавањата, но и лузните на лидерот на СДСМ Зоран Заев од настаните на 27 април во Собранието. Поминаа три години од крвавиот четврток кога за својот живот во Собранието се бореа пратеници, новинари, вработени во парламентот, никогаш повеќе да не се повтори, изјави Заев за ТВ21 на прашањето како од оваа временска дистанца гледа на овие немили случувања.

„Ниту јас ниту граѓаните не го забораваме теророт и насилството што се случи таа вечер. Но ниту јас ниту граѓаните не забораваме колку далеку може да отиде ВМРО-ДПМНЕ. Не забораваме ниту дека насилниците точно знаеја каде се наоѓаме. Не забораваме дека некој беше подготвен да убие пратениците и државата да ја втурне во војна, само да го заштити криминалниот режим на ВМРО-ДПМНЕ.“, рече Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...