-3.6 C
Ohrid
среда, јануари 27, 2021
Почетна Македонија Директорот на културниот центар во Тирана- Ги е**ш глупавиве Мачедонци, нит биле...

Директорот на културниот центар во Тирана- Ги е**ш глупавиве Мачедонци, нит биле народ нит држава ќе бидат

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорот на културниот центар на Македонија во Тирана избран од владата на Заев Златко Ориѓански предизвикува бура од коментари на „Фејсбук“ со своите пораки до бугарскиот премиер Борисов .

Златко Ориѓански кој неодамна јавно се пожали што министерството за култура му бара диплома за завршен факултет за да биде директор во нови постови ги навредува Македонците, нарекувајќи ги глупави.

РЕКЛАМА

Пораките на Ориѓански до Борисов доаѓаат неколку дена откако беше откриено дека Бугарија во заклучоците на ЕУ за Македонија поставила услов да се откажеме од македонскиот јазик и малцинства ако сакаме да започнеме преговори за членство во ЕУ.

 

- Реклами -