18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВело Марковски: За да кажеш дека вирусот ќе се врати наесен мора...

Вело Марковски: За да кажеш дека вирусот ќе се врати наесен мора да си видовит. (Видео)

По изјавите на министерот за здравство Венко Филипче дека коронавирусот ќе се врател на есен, контра став изнесе инфектологот Вело Марковски. Марковски за ТВ 21 вели дека никој не може да каже дали вирусот ќе се врати повторно на есен а тие кои тврдат такво нешто треба да објаснат од каде го знаат тоа.
Тој вели дека вирусот може да се врати, но може да биде како и претходно или како
изминативе години кога 10 или 30% од населението се заразува со коронавирус, но
поминува како обична настинка.Реалниот број на заразени со коронавирус може да биде 10 пати поголем од официјалниот број, додава Марковски , бидејќи многу случаи поминуваат и без симптоми.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...