24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија До вчера заколнат Југословен а денес веќе  Бугарин -Малески се  премисли па...

До вчера заколнат Југословен а денес веќе  Бугарин -Малески се  премисли па  сега за бугарска телевизија тврди дека сме исти народ

Translate (Eng):[gtranslate]

Создавањето на македонската историја е правена од македонските историчари, прилично волунтаристички, заштитени од една моќна федерација и тие можеле да прават селекција на историските факти онака како што им одговорало, па ако пишувало бугарин можело да се пречкрта и да се напише македонец, вели професорот Денко Малески во телефонска изјава за бугарска телевизија.

Малески во контроверзните и анти-македонски изјави на за бугарските медиуми додава и дека целата историска објективна вистина кажува дека да, ние сме биле еден народ но дека сега веќе не сме и дека сме два различни народи кои што влегуваат во една заедничка европска перспектива, тврди Малески.

РЕКЛАМА
- Реклами -