15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаГраѓаните на Крива Паланка прашуваат: Зарем по ваков грб треба да газиме...

Граѓаните на Крива Паланка прашуваат: Зарем по ваков грб треба да газиме насликан со цркви?

Откако градоначалникот на Крива Паланка Борјанчо Мицевски изјави дека не доликува да биде газено знамето од Кутлеш пред самата општина исто како што не и доликува на саматаа црква што е поставена во општинскиот двор.  На ова место долекува да биде поставен општинскиот грб вели Мицевски. После оваа изјава граѓаните изреагираа бурно, па го прашуваат градоначалникот дали доликува да газиме на грб на кој е насликан манастирот Св Јоаким Осоговски?! И покрај бурните реакции градоначалникот вели дека го почитува Преспанскиот договор и ова е одлука на самата влада, но за нештата да ви станат појасни ќе мора да ја прочитате книгата на  Германос Каравангелис вели градоначалникот.Знаме на Општина Крива Паланка

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...