7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби се пофали, тој ќе го води македонскиот спорт

Груби се пофали, тој ќе го води македонскиот спорт

Агенцијата за млади и за спорт (АМС) ќе се припои кон Министерството за политички систем и односи со заедниците, се пофали на „Топ тема“ првиот вицепремиер Артан Груби, кога гостуваше во телевизијата „Телма“.

На државата очигледно не и е грижа во која насока се развива македонскиот спорт. Поминаа многу години од осамостојувањето на државата спортот да добие свое министерството. Проф. д-р Георги Боев беше првиот и единствен министер за млади и за спорт, кој беше дел од владиниот кабинет на тогашниот премиер Љубчо Георгиевски. Подоцна, Министерството стана државна Агенција, а сега ќе биде дел од Министертвото за политички систем и односи со заедниците.

Груби во интервјуот на „Топ Тема“ го потврди тоа што од јуни се шпекулира за претопувањето на АМС, откако беше запрашан за спортувањето со дел од колегите во неговиот кабинет и спортските реквизити кои ги добил од федерациите.

Голчето ми се подарок од Фудбалската федерација на Македонија, исто така и топката. Баскетот ми е донација од Перо Антиќ од претседателот на Кошаркарската федерација. Ракометната топка е од Наумче Мојсовски, директорот на Агенцијата за млади и спорт. Значи се се тоа донации од државни институции, затоа што со предлогот за реорганизација на органите на државната управа, кое што го предлага Министерството за инфоерматичко општество се предвидува Агенцијата за млади и спорт да биде дел од Министерството за политички систем, кое ќе прерасне во министерство кое ќе ги претставува интересите на сите етнички групи, на млади, спорт, на невладини итн, рече Груби.
АМС и директорот Мојсоски неодамна се најдоа на удар на антикорупциската комисија со обвиненија за криминал околу доделувањето на спортските ваучери.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...