21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Оваа борба полека ја добиваме, но војната се уште трае

Филипче: Оваа борба полека ја добиваме, но војната се уште трае

Министерот за здравство Венко Филипче во денешното гостување во вестите на „Телма“ даде свое видување на она што најмногу ги интересира граѓаните – како ќе се враќа животот во нормала, какви протоколи на однесување се предвидени во кафеаните, кината и театрите, на пример.

– Во сите досегашни мерки приоритет беше здравјето на граѓаните. Мерките беа добро испланирани, добро деминзионирани. Така да сметам дека оваа борба полека ја добиваме, но предвидувањата се дека војната ќе трае. Ќе трае и оваа година, ќе трае и наредната и веројатно ќе заврши додека не се открие вакцината. И сега со попуштањето на рестрикциите приоритет ќе биде заштитата на здравјето на граѓаните – изјави Филипче.

Министерот беше прашан и за датумот за избори, на што одговори дека тоа може да се случи само кога истото ќе го одобри Комисијата за заразни болести.

– Никогаш досега, ниту еден настан, ниту пак изборниот процес кој беше на почетокот на оваа криза закажан, не беше предмет на дискусија, ниту пак беше нешто врз основа на што ние ги темелевме препораките. Сѐ што се предложи од Министерството и Владата, сите мерки беа димензионирани на прво место да биде здравјето на граѓаните. Во таа смисла, истиот терк на работа ќе продолжи и понатаму – истакна Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...