10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Италија по грешка пријавила голем број на починати од коронавирус

Италија по грешка пријавила голем број на починати од коронавирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Многумина беа загрижени од веста дека рекорден број на 474 смртни случаи на коронавирус биле пријавени во Италија во саботата, што би било најголем број од 21 април, но весникот „Ла Стампа“ пишува дека е направена грешка бидејќи биле додаде 282 лица во вкупниот број на загинати во текот на април.

Како што објаснува „Ла Стампа“, од 474 смртни случаи што ги објавила Службата за цивилна заштита во саботата навечер, само 192 би можеле да се сметаат за нови жртви.

Ова е значително помал број на смртни случаи отколку претходниот ден, кога беа регистрирани 269 смртни случаи, пренесува Танјуг.

РЕКЛАМА

Грешката се случи кога на вкупно 474 смртни случаи биле додадени 282 смртни случаи кои починаа во април, но не биле евидентирани.

Во Италија починале вкупно 28.710 луѓе. Бројот на новозаразени е стабилен веќе трет ден по ред, при што во саботата се евидентирани 1.900 нови случаи, со што вкупниот број заразени е на 209.328. Италија е втора во светот во однос на смртните случаи зад САД и трета во однос на инфекциите зад САД и Шпанија.