6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Охрид и Дебрца нема позитивни на Ковид -19, сите 15-мина се...

Во Охрид и Дебрца нема позитивни на Ковид -19, сите 15-мина се излекувани..

Во општините Охрид и Дебрца веќе нема активни пациенти, односно лица позитивни на Ковид-19, информираат од Центарот за јавно здравје Охрид. Оттаму соопштија дека сите 15 лица кои беа позитивни на коронавирус од почетокот на епидемијата се оздравени.

Во Центарот за јавно здравје во Охрид изминатата седмица биле земени материјали (брис грло и нос) за тестирање на присуство на Ковид-19 од вкупно 76 лица и тоа 24 во Охрид и Дебрца, 34 од Струга и Вевчани, како и од 18 лица од општините Дебар и Центар Жупа

-Од вкупно земените материјали, 48 се земени по епидемиолошки индикации (лица кои исполнуваат критериуми за дефиниција на случај) (Охрид и Дебрца 22, Струга и Вевчани 24, Дебар и Центар Жупа 2), а 28 материјали зе земени при скрининг тестирањето со упат од матичен лекар-МојТермин (Охрид и Дебрца 2, Струга и Вевчани 10, а Дебар и Центар Жупа 16). Од тестираните лица во овој период во општина Охрид и Дебрца не е лабораториски дијагностицирано присуство на Ковид-19 кај ниту едно лице, едно лице од општина Струга е позитивно на Ковид-19, а во општина Дебар и Центар нема нови позитивни. Оздравени пациенти од општина Охрид се девет, од општина Струга се седум, а од Дебар се двајца. Во Охрид денеска веќе нема активни лица позитивни на Ковид-19. Во овој период почина едно лице од Струга позитивно на вирусот, се наведува во соопштението од Центарот за јавно здравје.

тв21

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...