5.3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија Формирање на Македонскиот Батаљон Мирче Ацев на Славеј Планина- Честит 9...

Формирање на Македонскиот Батаљон Мирче Ацев на Славеј Планина- Честит 9 Мај Ден на победата над фашизмот!

Translate (Eng):[gtranslate]

Честит 9 Мај Ден на победата над фашизмот! На овој ден 1945 година,официјално беше ставен крај на Втората светска војна со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија. Во војната учествуваа 61 земја, а однесе повеќе од 50 милиони животи. Активен дел од Антихитлеровата коалиција беа и партизанските одреди на Народноослободителната војска на Македонија кои во текот на војната самостојно ја ослободија територијата на земјата. За денешната слобода, се положени приближно 33.000 жртви. Слава им! Овој ден се одбележува и како Ден на Европа, односно почеток на создавањето на Европската Унија. #историскиприказни На фотографијата: Од формирањето на првиот баталјон „Мирче Ацев“ на Славеј Планина кој броел околу 200 борци од Преспанско-битолскиот партизански одред „Дамјан Груев“, делови од Велешкиот партизански одред „Димитар Влахов“, делови од Прилепскиот партизански одред Ѓорче Петров и од новопристигнати борци од Дебарца. Баталјонот е првата масовна формација на народноослободителната војска во текот на војната.

 

РЕКЛАМА

 

- Реклами -