21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Скопје што се поставуваше храната за бездомни кучиња луѓето си ја...

Во Скопје што се поставуваше храната за бездомни кучиња луѓето си ја земале за дома

По примерот на многубројни современи држави, така и во нашата држава, поточно во главниот град Скопје, започна поставување на хранилки за животните бездомници.

Иницијативата ја започна Амос Шелтер заедно со Општина Бутел, а беше поздравена од бројни активисти и љубители на животните. Во нашата држава има огромен број на бездомни животни кои зависат од луѓето, па затоа во новата пандемиска ситуација поради самоизолацијата и полицискиот час, тие останаа гладни.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...