34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаСветВиена ќе им плаќа по 50 евра на граѓаните за да одат...

Виена ќе им плаќа по 50 евра на граѓаните за да одат во ресторан

Јадењето и пиењето на штета на јавниот сектор? Ова наскоро ќе биде можно во Виена.
Од средината на јуни, секое домаќинство во Виена ќе добие ваучер до 50 евра од
градската власт. Целта е да се поддржи гастрономијата, која беше погодена сериозно од кризата со коронавирусот, изјави градоначалникот на австриската престолнина, Мајкл Лудвиг. Рестораните во Австрија повторно ќе бидат отворени во петок, објави вебстраницата „ое24“.
Понудата може да ја користат сите 950.000 домаќинства со постојано место на живеење во Виена, објасни градоначалникот.
Едночлено домаќинство ќе добие ваучер во вредност од 25 евра, а доколку
домаќинството го сочинуваат повеќе лица – ваучер за 50 евра. Тие можат да се користат во сите ресторани и кафулиња до крајот на септември.
Но, за оваа сума не можете да се консумира алкохол и тоа е единствениот недостаток на мерката која стапува во силе кон средината на јуни и ќе го чини градскиот буџет 40 милиони евра, пренесе БГНЕС.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...