18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветИсториска заплена на дрога во Австралија во вредност од над една милијарда...

Историска заплена на дрога во Австралија во вредност од над една милијарда долари

Повеќе од 1 800 килограми метамфетамин биле пронајдени скриени во мермерни плочи во контејнери кои во последните неколку недели пристигнале од Блискиот Исток во пристаништето во Сиднеј

Австралиската полиција денеска соопшти дека запленила дрога метамфетамин, позната и како кристал-мет, вредна околу 1,1 милијарда американски долари, која била скриена меѓу мермерни плочи во неколку бродски контејнери, што е најголема заплена на наркотици во земјата.

Повеќе од 1 800 килограми метамфетамин биле пронајдени скриени во мермерни плочи во контејнери кои во последните неколку недели пристигнале од Блискиот Исток во пристаништето во Сиднеј, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс, пренесува Ројтерс.

Во последната заплена пронајдени се нешто повеќе од илјада килограми метамфетамин, соопшти денеска полицијата, откако минатата недела биле запленети околу 750 килограми кристал-мет или „лед“, како што уште се нарекува оваа дрога.

„Способноста што ја покажа оваа криминална организација, во однос на обемот и количината, е огромна. Овие бројки се запрепастувачки“,

рече претставникот на полицијата на Нов Јужен Велс, Џон Вотсон, за време на прес-конференција.
Соопштено е и дека не е покренато обвинение во врска со последната заплена, но дека полицијата уапсила тројца мажи за дрогата што била пронајдена минатата недела.

Во одделен инцидент, полицијата на Нов Јужен Велс соопшти дека уапсила четири лица откако пронашла кристал-мет и кокаин во вредност од околу 155 милиони австралиски долари, скриени зад фаровите на старото „бентли“, испратено од Канада, пишува Ројтерс.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...