21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Докторите кои се грижеа за коронавирусот ќе добијат бонус од 4000 денари...

Докторите кои се грижеа за коронавирусот ќе добијат бонус од 4000 денари на плата.

Translate (Eng):[gtranslate]

Вработените во Центрите за јавно здравје како и сите членови на Итна медицинска помош ќе добијат 20 отсто повисока плата како награда за два месеци, дознава Фактор.

Владата за ова предвидела еден милион евра, а околу 3.000 здравствени работници ќе бидат наградени заради нивниот ангажман во борбата со пандемијата. Наградени ќе бидат докторите и медицинскиот персонал на инфективните клиники, а парите ќе бидат префрлени на домашна платежна картичка.

Иста ваква картичка ќе добиваат и други 120.000 невработени граѓани и граѓани со ниски примања, на кои Владата ќе им исплати по 150 евра. Предвидени се и пари за студенти и средношколци и ваучери за одмор. Тоа е дел од третиот пакет мерки за спас на домашнаат економија.

РЕКЛАМА
- Реклами -